«پلیس هوشمند، امین مردم» شعار هفته بزرگداشت نیروی انتظامی سال 1398

هفته نیروی انتظامی - مرکز اقتصاد مقاومتی
 

سخنگو ناجا گفت : امسال شعار هفته ناجا «پلیس هوشمند، امین مردم» است که برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری می باشد.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار " احمد نوریان" صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران به تشریح برنامه های هفته نیروی انتظامی در سال 98 پرداخت و گفت: از سال 1378 با درخواست نیروی انتظامی و تاکید فرمانده معظم کل قوا، امام خامنه ای(مدظله العالی) روز 13 مهر به عنوان روز نیروی انتظامی تصویب شد، به دلیل تنوع ماموریت ها و حجم بالای فعالیت ها و عملکرد پلیس در جهت حفظ نظم، امنیت و رعایت قانون مقرر شد، بخشی از دستاوردها، اقدامات و تحولاتی که در راستای تامین امنیت عمومی محقق شده، در یک هفته به سمع و نظر مردم رسانده شود.

وی ادامه داد: با توجه به فشردگی، گستردگی و پیچیدگی ماموریت های پلیس امکان هرگونه تبلیغ و اطلاع رسانی مناسب برای معرفی زحمات و خدمات همکارانم در سطوح مختلف ماموریتی مقدور نیست به همین دلیل، هفته نیروی انتظامی می تواند فرصت مغتنمی برای افزایش آگاهی مردم از ابعاد فعالیت و تلاش های شبانه روزی پلیس برای برقراری نظم، امنیت و ارائه خدمات آن باشد.

 

شعار هفته نیروی انتظامی ؛ " پلیس هوشمند؛ امین مردم " 

 

 سخنگوی نیروی انتظامی تصریح کرد: در این هفته ما به کمک رسانه ها و تریبون های تبلیغاتی که در اختیار پلیس قرار می گیرد، تلاش می کنیم تا نقش و سهم شهروندان را در تولید، حفظ و ارتقاء امنیت از طریق تشویق و ترغیب به ارتقاء آگاهی ها، تقویت روحیه التزام عملی به قانون، فرهنگ خودکنترلی، ایجاد حس مسئولیت و نظارت اجتماعی متذکر شویم به نوعی رابطه معنادار بین پلیس و مردم را با استفاده از ساختارها و قالب های رسانه ای، هنری، فرهنگی و ... برای عموم شفاف و قابل لمس کنیم.

سردار نوریان ادامه داد: انعکاس اقدامات و برنامه های آینده پلیس در حوزه های اقتصادی، فناوری های نوین، پیشگیری اجتماعی و انتظامی با تأکید بر توانمندی ها، روزآمدی و هوشمندی پلیس از جمله اهداف برنامه های پیش بینی شده در هفته ناجا است که هم احساس امنیت و هم امید به آینده را در جامعه افزایش خواهد داد.

وی با بیان اینکه "پلیس هوشمند؛ امین مردم" به عنوان شعار هفته نیروی انتظامی است، عنوان کرد: این شعار برگرفته از فرمایش مقام معظم رهبری است که می فرمایند "مردم می خواهند نیروی انتظامی قوی و مقتدر باشد، هوشمند و پیچیده باشد، سالم و امین باشد"؛ از نگاه مقام معظم رهبری، امام خامنه ای ( مدظله العالی) این انتظارات مردم از نیروی انتظامی است.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: نیروی انتظامی در طول چند سال اخیر با اتخاذ رویکردهای تحولی مبتنی بر جامعه محوری، استخدام فناوری های نوین، بازخوانی نقش و سهم اقشار مختلف اجتماعی، تشکل های غیردولتی، سازمان ها و دستگاه های دولتی در تولید و حفظ امنیت و همچنین رصد و پایش روند تغییرات محیطی و اجتماعی با نگاه علمی و مسئله محور در جهت هوشمندی پلیس گام های رو به پیشرفت برداشته است.

سردار نوریان در ادامه مطلب فوق تصریح کرد: عزم ما، جزم است که در آینده با همکاری مردم و دیگر نهادها، شاهد اشراف و اقتدار بیش از پیش پلیس در مقابله با هر گونه جرم، بزه و تهدید علیه امنیت شهروندان عزیزمان در فضای عینی و مجازی باشیم و ان شاء الله هر محیطی از مجازی تا واقعیت را برای اخلال گران نظم و امنیت ناامن خواهیم کرد.

سخنگوی نیروی انتظامی به موضوع مورد اهمیت ناجا (هوشمندی پلیس) اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی سیاست هوشمندی را در دو بعد ساختاری و کارکردی اتخاذ کرده و در مأموریت ها و عملکرد خود پیاده سازی می کند که باید این رویکردها ارتقاء یابد.

وی در ادامه با اشاره به بعد ساختاری، افزود: در بعد ساختاری با رصد هوشمندانه و شناخت دقیق تغییرات محیطی و اجتماعی و برآورد نیازهای امنیتی و مبتلا به جامعه، نسبت به طراحی واحدهای متناسب از قبیل پلیس فتا، پلیس اقتصادی و ... اقدام کرده است.

سردار نوریان عنوان کرد: همچنین استفاده از آخرین فناوری های سخت افزاری و نرم افزاری، آینده پژوهی وقوع، پیشگیری و کشف جرایم را در برنامه های کاری خود قرار داده ایم که علاقه مندان به جزئیات بیشتر در این خصوص می توانند از نمایشگاه بین المللی محصولات امنیتی و تجهیزات پلیسی (ایپاس) که هم اکنون در مصلی تهران دایر است، بازدید کنند.

وی همچنین به هوشمندی از بعد کارکردی اشاره و عنوان کرد: با توجه به پیچیده شدن جرایم و تغییر الگوی جرم از سنتی به مدرن، عملیات پلیسی نیز مستلزم اقدامات هوشمندانه است.

سخنگوی نیروی انتظامی گفت: التهاب بازار اقتصادی با استفاده از تزریق الگوهای مسموم اقتصادی در جامعه و یا شگردهایی که مجرمان و کلاهبرداران اینترنتی در ارتکاب اعمال مجرمانه سایبری دارند قطعا نیازمند هوشمندی و اقتدار پلیس در عرصه مقابله با آنها دارد.

سردار نوریان ادامه داد: نیروی انتظامی تلاش کرده ضمن رصد و اشراف بر پیچیدگی های این فضا با ایجاد بسترهای کنترل عملیاتی، انتظامی، اطلاعاتی و ...چند گام از مجرمان جلوتر باشد و بتواند در مقابل ترفندها و راه های سوءاستفاده از شرایط اقتصادی بهترین رویکرد مقابله ای را برگزیند.

وی خاطر نشان کرد: از مصادیق هوشمندسازی، تجهیز پلیس به فناوری های روز برای شناسایی و مقابله با مجرمان و متخلفان است به طور مثال پلیس راهور با راه اندازی یک سامانه برخط این امکان را به مأموران راهنمایی و رانندگی داده که از هر نقطه کشور بتوانند با وارد کردن پلاک خودرو به اطلاعاتی از قبیل اسم مالک، تخلفات خودرو، سرقتی بودن و ... دست یابند.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران جان، اموال، ناموس و آبروی مردم به عنوان امانت نزد پلیس است و مقام معظم رهبری، امانت داری پلیس را موجب جلب اعتماد مردم دانسته اند و می فرمایند" نیروی انتظامی امین مردم اند باید به وظیفه خود به طور کامل عمل کنند ..."

سخنگوی نیروی انتظامی تصریح کرد: شما ببینید سالانه چقدر اموال مسروقه مردم کشف و به مالکان و صاحبان آنها بازگردانده می شود و یا اینکه چقدر از اموال دولتی از غارتگران بیت المال  کشف و بازگردانده می شود؛ در اینجا از فرصت استفاده می کنم و اشاره ای به برخی از نظرسنجی ها که در خصوص سنجش سرمایه اجتماعی پلیس در سال 97 و اخیرا انجام شده می کنم.

 

رتبه دوم نیروی انتظامی در عدالت محوری در بین 13 گروه شغلی 

 

سردار نوریان ادامه داد: برابر نتایج حاصل از آخرین پیمایش انجام گرفته مربوط به سنجش سرمایه اجتماعی در کشور که توسط وزارت کشور انجام شده، پلیس در بین 13 گروه شغلی رتبه دوم را در وظیفه شناسی و پرهیزگاری ( عدالت محوری) به خود اختصاص داده است.

سخنگوی نیروی انتظامی تصریح کرد: همچنین در شاخص رضایت از عملکرد و پاسخگویی، نیروی انتظامی در رتبه سوم در بین 23 دستگاه و نهاد ایستاده است و اما در بعد کیفیت خدمات سازمانی (سرعت و دقت در انجام مأموریت) نیروی انتظامی رتبه چهارم از بین 23 دستگاه کسب کرده و در مجموع رتبه اعتماد به نیروی انتظامی در بین دستگاه های مذکور رتبه  4از 23 است.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی براساس آخرین نظرسنجی صورت گرفته توسط مرکز افکارسنجی وابسته به وزارت اطلاعات با عنوان "رضایت مندی نهادی" رتبه نخست را در بین دستگاه ها احراز کرده، همچنین بیشترین رضایت مندی از وضعیت امنیت اجتماعی ( حدود 73 درصد) و نگاه مثبت به برقراری امنیت کشور حدود 87 درصد بوده است.

این مقام ارشد انتظامی همچنین تصریح کرد: برابر نظرسنجی های صورت گرفته تحت عنوان سنجش سرمایه اجتماعی کشور که در بین 23 سازمان صورت گرفته است، به لحاظ اعتماد به گروه های شغلی و حرفه ای مأموران ناجا بعد از معلمان، اساتید دانشگاه و پزشکان در رتبه چهارم قرار دارد.

سردار نوریان خاطر نشان کرد: براساس آمارسنجش مرکز افکارسنجی امین نیروی انتظامی، رضایت مردم از خدمات و مأموریت های کلانتری ها با یک نمونه آماری 17 هزار و 850 نفری، در مجموع میانگین رضایت مندی از عملکرد کلانتری ها حدود 72 درصد در حد زیاد و خیلی زیاد بوده است.

سخنگوی نیروی انتظامی همچنین تصریح کرد: طبق  آخرین نظرسنجی مرکز سنجش افکار پژوهشکده مطالعات و تحقیقات بسیج که با حجم نمونه 186 هزار و 133 نفر در سطح کشور انجام شد در بین نهادها و سازمان های کشوری، نیروی انتظامی با میانگین 71 ( از 100) نمره رتبه دوم را به دست آورده است.

 

روز شماره هفته ناجا

 

وی در تشریح روزشمار هفته ناجا گفت: پنج شنبه  11 مهرماه  روز "بصیرت، ولایت مداری، ایثار و شهادت" ، جمعه 12 مهر  روز "خانواده، آرامش و پلیس"، شنبه 13 مهر روز " فضای مجازی پاک، احساس امنیت"، یک شنبه 14 مهر روز "امنیت اقتصادی و رونق تولید"، دوشنبه 15 مهر روز " پیشگیری اجتماعی، توسعه نظم و امنیت عمومی"، سه شنبه 16 مهر روز " قانون مداری، ارتقاء فرهنگ ترافیک" و چهارشنبه 17 مهر روز" مرزبانی، اقتدار مرزی، امنیت پایدار" نامگذاری شده است.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه درباره برنامه های هفته ناجا، عنوان کرد: روز پنج شنبه همزمان با اولین روز هفته ناجا، تجدید میثاق فرماندهان و کارکنان با آرمان های رهبر کبیر انقلاب و غبارروبی مزار شهدا در سراسر کشور و گل باران مزار شهدای بهشت زهرا (س) توسط هوا ناجا انجام می شود.

وی ادامه داد: همچنین روز جمعه فرمانده نیروی انتظامی و فرماندهان استانها به عنوان سخنران پیش از خطبه های مراسم عبادی – سیاسی نماز جمعه سراسر کشور، گزارشی از مجموعه فعالیت ها و تحولات صورت گرفته به اطلاع نمازگزاران و مردم خواهند رساند.

سخنگوی نیروی انتظامی گفت: دیدار با خانواده های معزز شهدای ناجا، ایثارگران و پیشکسوتان و همچنین برگزاری اردوهای زیارتی برای سربازان در سراسر کشور از دیگر برنامه های پیش بینی شده برای این هفته است.

وی با بیان اینکه به مناسبت هفته نیروی انتظامی دو رزمایش (نمایش اقتدار) برگزار می شود، گفت: برگزاری رزمایش توان دریایی دریابانان فرماندهی مرزبانی در جنوب کشور و استان هرمزگان و رزمایش اقتدار یگان ویژه با حضور دلاورمردان یگان ویژه در تهران و سراسر کشور از جمله این دو رزمایش است.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی همچنین به انجام فعالیت های عمرانی، خدماتی و درمانی این هفته اشاره کرد و گفت: به منظور خدمات رسانی مطلوب به شهروندان و توسعه ساختارهای امنیت زا، 113 پروژه عمرانی، خدماتی و درمانی در طول هفته ناجا به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: همچنین مجموعه ای از خدمات مشاوره ای، مددکاری، درمانی و کمک رسانی به افراد نیازمند و هموطنان ساکن مناطق محروم کشور پیش بینی شده تا ناجا نیز علاوه بر تأمین امنیت این مناطق در حد بضاعت و توان خود سهمی در کاهش محرومیت ها در این مناطق داشته باشد.

سردار نوریان با بیان اینکه تله فیلم هایی در حوزه های مختلف تخصصی پلیس تولید و در قالب جشنواره فیلم های پلیسی در هفته ناجا از شبکه 3 پخش خواهد شد، گفت: فیلم های"پیله آهنی"،"الف امنیت"، "ناتمام"، "با من حرف بزن"،"لانه شغال"،"مرتضی"،" ایکس ری" و "تلاطم" با محوریت پلیس در این هفته به نمایش در خواهد آمد.

وی خاطر نشان کرد: هفت برنامه مستند رهپویان آرامش در خصوص شهدای ناجا، برنامه های گفت وگو محور با حضور فرماندهان و کارشناسان مختلف پلیس در کلیه حوزه های عملیاتی و شبکه های مختلف ، آموزش و مشارکت های آموزشی، اجرای رزمایش شهری موتورسیکلت سواران قانون مند در مرکز و سراسر کشور ، برگزاری همایش تجلیل از نمونه های ترافیکی، همیاران و فرهنگ یاران پلیس در سراسر کشور از جمله برنامه های هفته نیروی انتظامی است.

سردارنوریان ادامه داد: تقدیر از نگهبانان نمونه و پرتلاش در سراسر کشور ، بازدید دانش آموزان و دانشجویان از مراکز فرماندهی و کنترل ( فوریت های پلیس 110) در سراسر کشور برگزاری کارگاه های آموزشی آسیب های فضای مجازی و سوء مصرف مواد مخدر در سطح دانشگاه های مختلف و .... از دیگر برنامه ها است.

گفتنی است در این نشست همچنین از 4 پوستر هفته نیروی انتظامی رونمایی شد.